Zatrucie alkoholowe. Jakie są objawy i konsekwencje zatrucia alkoholem?

zatrucie alkoholowe

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z dziewczynynieplacza.pl

Zatrucie alkoholem jest spowodowane wypiciem dużej ilości alkoholu w krótkim czasie. Bardzo wysoki poziom alkoholu w organizmie może wyłączyć krytyczne obszary mózgu, które kontrolują oddychanie, tętno i temperaturę ciała, powodując śmierć.

Każdy, kto zbyt szybko wypije zbyt dużo alkoholu, może być narażony na przedawkowanie alkoholu. Dotyczy to zwłaszcza osób upijających się, definiowanych jako wzorzec picia, który powoduje, że stężenie alkoholu we krwi  wynosi 0,08 procent lub więcej, co zwykle występujące po wypiciu przez kobietę 4 drinków lub 5 drinków przez mężczyznę. Podobny stan powoduje także picie o dużej intensywności, definiowane jako czynny alkoholizm. Nastolatkowie i młodzi dorośli pijący alkohol mogą być szczególnie narażeni na przedawkowanie alkoholu. Badania pokazują, że nastolatki i młodzi dorośli w wieku studenckim często upijają się i piją intensywnie. Picie tak dużych ilości alkoholu może przeciążyć zdolność organizmu do rozkładania i usuwania alkoholu z krwiobiegu. 

Objawy zatrucia alkoholem

Oznaki i objawy zatrucia alkoholem obejmują:

  • Dezorientacja
  • Wymioty
  • Napady padaczkowe
  • Powolny oddech (mniej niż osiem oddechów na minutę)
  • Nieregularny oddech (przerwa między oddechami większa niż 10 sekund)
  • Zabarwiona na niebiesko skóra lub blada skóra
  • Niska temperatura ciała (hipotermia)
  • Zemdlenie (brak przytomności) i nie można obudzić osoby

Picie do upadłego

Główną przyczyną zatrucia alkoholowego jest upijanie się, czyli wzorzec intensywnego picia, w którym mężczyzna szybko wypija pięć lub więcej drinków w ciągu dwóch godzin, a kobieta szybko wypija co najmniej cztery drinki w ciągu dwóch godzin. Upijanie się alkoholem może trwać kilka godzin lub trwać nawet kilka dni. Co najważniejsze można spożyć śmiertelną dawkę i jeszcze chwilę funkcjonować bezobjawowo, a dopiero po jakimś czasie stracić przytomność. Nawet gdy człowiek jest nieprzytomny lub przestaje pić, alkohol nadal jest uwalniany z żołądka i jelit do krwioobiegu, a poziom alkoholu w organizmie nadal rośnie.

Niebezpieczne granice 

W przeciwieństwie do jedzenia, którego strawienie może zająć wiele godzin, alkohol jest szybko wchłaniany przez organizm, na długo przed większością innych składników odżywczych. Na domiar złego organizm potrzebuje dużo więcej czasu, aby pozbyć się spożytego alkoholu. Większość alkoholu jest przetwarzana (metabolizowana) przez wątrobę. Im więcej pijesz, zwłaszcza w krótkim czasie, tym większe jest ryzyko zatrucia alkoholem. To, co przechyla równowagę między piciem, które powoduje upośledzenie, a piciem zagrażającym życiu, jest różne u poszczególnych osób. Wiek, wrażliwość na alkohol (tolerancja), płeć, szybkość picia, przyjmowane leki i ilość spożywanego pokarmu mogą być czynnikami.

Czytaj również:   Ile kalorii ma piwo

Czynniki ryzyka

Wiele czynników może zwiększać ryzyko zatrucia alkoholem, w tym:

  • Rozmiar i waga osoby
  • Ogólny stan zdrowia
  • Łączenie alkoholu z narkotykami
  • Procentowa zawartość alkoholu w napojach
  • Tempo i ilość spożywanego alkoholu
  • Poziom tolerancji organizmu oraz ilość spożytego wcześniej posiłku

Śmierć inna niż wszystkie 

Śmierć osoby bliskiej, przyjaciela czy nawet znajomego, której przyczyną był alkohol jest bez wątpienia tragiczna jak każda inna starta. Budzi ona jednak zazwyczaj kontrowersje oraz dyskusje wokół ludzkich wyborów, uzależnienia i choroby, która dziesiątkuje nieodwracalnie organizm ale też relacje rodzinne i społeczne. Każdego roku zgony z powodu nadmiernego picia skróciły życie zmarłych średnio o 26 lat. Zgon przez zatrucie alkoholowe zwykle dotyczy osób dorosłych w wieku 35 lat lub starszych oraz mężczyzn. Spowodowane były głównie skutkami zdrowotnymi współistniejącymi, takimi jak różne rodzaje raka, choroby wątroby i choroby serca będące konsekwencją picia alkoholu. Pomimo tej dramatycznej świadomości, że coś przemija bez możliwości naprawy win i szkód, jakie czyni alkohol w życiu człowieka, należy uszanować ostatnią drogę tej osoby i z nadzieją pochylić się nad trumną odmawiając różaniec za zmarłego. Każdy gest przybliżający zmarłego do wiecznego odpoczynku jest gestem miłosierdzia i zrozumienia złożoności ludzkiej egzystencji. 

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top