Zatrucie alkoholem, jako jedno z najczęściej spotykanych schorzeń

zatrucie alkoholem

Zatrucie alkoholem jest jednym z zagrożeń związanych z problematycznym piciem. Ten rodzaj zatrucia występuje, gdy dana osoba spożywa zbyt dużo alkoholu w krótkim czasie – poziom alkoholu we krwi wzrasta, ponieważ zdolność organizmu do metabolizowania substancji jest wyprzedzana przez ciągłe spożywanie, a objawy toksyczności zaczynają narastać.  Niektórzy ludzie od czasu do czasu piją koktajl, podczas gdy inni piją alkohol jako regularną część spotkań towarzyskich, nawet codziennie. Chodzi jednak o tych ciężko imprezujących alkoholików, którzy uważają zaciemnienia i wyniszczającego kaca za odznakę honorową.

Zatrucie alkoholem – najważniejsze informacje

Skutki alkoholu są odczuwane nieco inaczej w zależności od osoby, ponieważ wiele czynników wpływa na ilość alkoholu, którą każda osoba może wytrzymać. Twój wiek, waga i płeć przypisane przy urodzeniu są głównymi czynnikami, ale nie są jedynymi. Skład wody w twoim ciele jest kolejnym czynnikiem, podobnie jak produkcja enzymów i wszelkie przyjmowane leki. Tymczasem wątroba jest w stanie przetwarzać alkohol w tempie około jednego standardowego drinka na godzinę, więc ktoś, kto odłoży napoje, prawdopodobnie zmniejszy swoje szanse na śmierć z powodu picia alkoholu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, prawie niemożliwe jest ustalenie, ile alkoholu cię zabije.

Więcej artykułów o tematyce medycznej znajdziesz na RatownikMed.pl

Ludzie, którzy mają wysoką tolerancję na alkohol, są bardziej narażeni na zatrucie. Ponieważ jesteś w stanie pić więcej, zbliżasz się coraz bardziej do tego toksycznego i śmiertelnego poziomu BAC. Na przykład możesz mieć więcej niż 12 uncji piwa w szklance i może być silniejsza niż 5 procent, w takim przypadku potrzeba mniej napojów, aby się upić.

Objawy zatrucia alkoholem

Jeśli kiedykolwiek masz wątpliwości, czy ktoś miał wystarczającą ilość alkoholu, aby mieć nagły wypadek medyczny, sprawdź następujące oznaki przedawkowania alkoholu:

– wymioty
– blada, lepka lub niebieska skóra, jeśli ktoś ma jaśniejszą skórę; osoby o ciemniejszej skórze mogą wyglądać na popielate lub wyprane
– wolne tętno
– niska temperatura ciała

– powolny lub nieregularny oddech (mniej niż osiem oddechów na minutę lub 10 lub więcej sekund między oddechami)
– zmiany w stanie psychicznym (takie jak dezorientacja lub problemy z mówieniem)
– utraty przytomności

Czytaj również:   Jaki kupić kufel do piwa w prezencie

Ktoś, kto doświadcza przedawkowania, niekoniecznie będzie miał wszystkie te objawy, ale jeśli następuje spowolnione tętno lub niemożność obudzenia się, to z całą pewnością nadszedł czas, aby zadzwonić pod numer ratunkowy. 

O tym warto pamiętać!

Każdy ma inne granice, a to, co jest śmiertelne dla jednej osoby, może nie być dla innej. Istnieją jednak sposoby, aby zapobiec znalezieniu się w sytuacji, w której twoje życie może być zagrożone. Poznaj swoje ograniczenia i to, co twoje ciało może tolerować. Nie musisz się martwić o nadążanie za przyjaciółmi – po prostu skup się na sobie. Mieszanie alkoholu z kofeiną może ukryć depresyjne działanie alkoholu, powodując, że pijesz więcej. Łączenie alkoholu z innymi lekami może również mieć niekorzystne skutki. Zaciemnienia są objawem zatrucia alkoholem, ale mogą się zdarzyć nawet wtedy, gdy pijący nie ma zatrucia alkoholem. Są również wskaźnikiem niezdrowego spożywania alkoholu. Dla wielu osób zaciemnienia mogą się zdarzyć, gdy stężenie alkoholu we krwi (BAC) osiągnie 0,16%. Kiedy osoba doświadcza zaćmienia podczas spożywania alkoholu, doświadcza jednocześnie okresu amnezji, w którym nie pamięta, co się stało w tym okresie zatrucia. Wysoki poziom alkoholu może wpływać na konsolidację pamięci, która ma miejsce, gdy wspomnienia przenoszą się z krótkotrwałych na długoterminowe. Alkohol spożywany przez osobę, który prowadzi do zatrucia alkoholem, pozostanie w ich ciele przez kilka godzin, nadal powodując uszkodzenie mózgu i innych narządów. Ponieważ ich BAC nadal rośnie, nawet po tym, jak przestaną pić, ważne jest, aby upewnić się, że dana osoba otrzymuje pomoc od lekarzy. 

Podsumowanie

Ludzie z zatruciem alkoholem mogą nie tylko spać w tym stanie. Ich objawy mogą potencjalnie się pogorszyć; mogą zadławić się własnymi wymiocinami, przestać oddychać z powodu niebezpiecznej depresji oddechowej, mieć drgawki lub nigdy się nie obudzić.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top