Jakie jest najpopularniejsze piwo w Irlandii?

Jakie jest najpopularniejsze piwo w Irlandii?

W Irlandii Północnej popularne są stout, lager i piwo gorzkie, a najpopularniejszym stoutem jest Guinness. The Hilden Brewing Company twierdzi, że jest najstarszym mikrobrowarem w Irlandii – został otwarty w 1981 roku. Heineken, wiodąca marka alkoholowa w Irlandii, już drugi rok z rzędu zajmuje pierwsze miejsce wśród piw typu lager w kraju. To czyni je najpopularniejszym piwem w Irlandii.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z astroszkic.pl

Scraggy Bay

Scraggy Bay to jedno z najpopularniejszych irlandzkich piw, dobrze zbalansowane hazy IPA. Charakteryzuje się rześkim, kwiatowym aromatem i czystym, słodowym smakiem. Jego pomarańczowy kolor dopełnia nuta grejpfrutowej goryczki. Zawartość alkoholu w piwie wynosi od 5% do 7,5%. Jeśli jesteś w Irlandii, Scraggy Bay to obowiązkowy punkt programu!

Kilkenny

Kilkenny to irlandzkie piwo kremowe, do którego produkcji zamiast dwutlenku węgla użyto azotu. Jego smak jest bogaty, kremowy i gęsty, z dużą pianą. Choć trudno je znaleźć w Stanach Zjednoczonych, Kilkenny cieszy się popularnością w Irlandii i Kanadzie. Można je znaleźć w browarze Kilkenny Brewery w hrabstwie Kilkenny w Irlandii. Jest warzone w browarze St. James Gate w Dublinie.

Murphy’s Irish Stout

Jeśli szukasz irlandzkiego stouta, który jest mniej gorzki niż Guinness, Murphy’s Irish Stout to dobry wybór. Irlandzcy piwowarzy z browaru Murphy’s używają naturalnych składników, takich jak słód czekoladowy, palony jęczmień, słód jasny, woda, chmiel i drożdże. Powstałe w ten sposób piwo ma bogaty, aksamitny smak w ustach, który wyróżnia je spośród innych irlandzkich stoutów. To irlandzkie piwo dobrze komponuje się także z jedzeniem, zwłaszcza z ostrygami na półmuszli.

Beamish

W 1987 roku firma Foster’s kupiła browar Beamish za 10 mln PS. Mimo że sprzedaż piwa w Irlandii była zbyt niska, Beamish zdołał przejąć jedną trzecią rynku. Obecnie browar ten ma zbyt wielu pracowników i może nie przetrwać bez racjonalizacji. W rzeczywistości jego tempo wzrostu było ostatnio tak duże, że niektórzy analitycy twierdzą, iż może to być nawet najpopularniejsze piwo w Irlandii. Niektórzy jednak kwestionują tę strategię.

Czytaj również:   Jak używać przyprawy do piwa

Porterhouse’s Oyster Stout

Porter i stout to dwa główne rodzaje czarnego irlandzkiego piwa produkowanego w browarze w Dublinie. Nazwa wywodzi się od pochodzenia stoutu, który pierwotnie był określeniem najlżejszego irlandzkiego czarnego piwa. Poeta Flann O’Brien okrzyknął je “najbardziej irlandzkim piwem”. Warzone przez Porterhouse piwo jest owocowe i bogate i często określa się je mianem najbardziej irlandzkiego piwa. Oprócz warzenia własnych piw, Porterhouse produkuje także bardziej wytrawną i bogatszą wersję piwa Wrassler’s, nazwanego tak na cześć starego piwa z Cork.

Guinness

Choć niewielka, Irlandia jest jednym z największych producentów piwa na świecie. Kilka firm brytyjskich przeniosło swoją działalność do Irlandii, aby skorzystać z niższej stawki podatkowej (12,5% w porównaniu z 28%). Diageo zaprzeczyło doniesieniom, ale nadal jest właścicielem marki Guinness i znaków towarowych. Nie znaczy to, że Diageo nie ma własnych marek, ale w ostatnich latach irlandzkie piwo rzemieślnicze przeżywa renesans.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top