Wódka to nieodłączna królowa polskich wesel. Mało kto- jeszcze kilka lat temu- wyobrażał sobie wesele bez jej udziału. Niemniej jednak obecnie to piwo skrupulatnie wypycha ją z pierwszego miejsca na weselnych stołach. Alkohol na wesele- jaki wybrać i dlaczego warto postawić na piwo?
Alkohol na wesele- czy piwo jest dobrym pomysłem?
Alkohol na wesele to chyba jedna z najbardziej oczywistych kwestii. Para Młoda doskonale bowiem zdaje sobie sprawę z tego, że musi być go dużo, a najlepiej jakby dużo było wódki. Jest to przecież tradycyjny alkohol na wesele, bez którego impreza nie mogłaby istnieć. Niemniej jednak w organizacji nieco bardziej nowoczesnych wesele, wódka nie odgrywaj już aż tak znaczącej roli. Okazuje się, że jest ona wiernie zastępowana przez złocisty trunek, którym jest piwo. Co więcej, pomysł na zastąpienie wódki piwem wydaje się być rzeczywiście świetny. Jednak nie można interpretować go zbyt dosłownie. Co to oznacza w praktyce? Otóż najlepiej sprawdzą się kombinacje wódki, piwa i opcjonalnie i wina. Para Młoda więc zanim zdecyduje się na kupno i pomieszanie różnego rodzaju alkoholi powinna się zastanowić, który alkohol na wesele ma być tym “głównym”. Jeśli motywem przewodnim dla weselnego stołu ma być wódka, wówczas piwo ma być tylko delikatnym dodatkiem, po który goście sięgną, gdy zajdzie taka potrzeba. Z kolei jest to piwo ma być głównym alkoholem na wesele, wówczas analogicznie to wódka ma spełniać rolę dodatku. Więcej informacji na temat organizacji wesela znajdziesz na LovelyWedding.pl
Alkohol na wesele- jakie piwa wybrać?
Polski przemysł piwowarski rozwija się na niespotykaną dotąd skalę. W praktyce więc oznacza to, że co chwila do gry wchodzą nowe marki i brandy ozdabiające swoim logo butelki z piwem. Wówczas pojawia się pytanie, na który rodzaj warto postawić? Otóż zacznijmy od tego, że zgodnie z klasyką rozróżniamy dwa rodzaje piwa. Należą do nich:
- piwa jasne- są to piwa o wiele delikatniejsze w smaku, w których nie jest tak mocno wyczuwalny chmielowy i gorzki posmak.
- piwa ciemne- to piwa dość wyraziste i cierpkie w smaku.
Zgodnie z powyższym można powiedzieć, że na weselu sprawdzą się oba rodzaje piw, gdyż z pewnością nie znamy preferencji alkoholowych naszych wszystkich gości. Wobec tego warto tu wybrać metodę “pół na pół”. Co więcej na szczególną uwagę zasługują sobie piwa kraftowe, a także piwa górnej fermentacji. Zwykle są one produkowane w taki sposób, by można było w nich wyczuć cały bukiet aromatów, a także nie martwić się zbytnią goryczką. Oczywiście finalny wybór piwa na wesele zależny jest od wizji weselnego stołu jaką ma Para Młoda. Warto jednak poznać preferencje przynajmniej niektórych gości. Nie każdy z nich gustuje w mocnych trunkach czy słodkich winach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o słodkich winach, zajrzyj tutaj: https://naszewino.pl/wina-slodkie
Alkohol na wesele- ile litrów trzeba będzie zakupić?
Przejdźmy teraz do kwestii, która każdej Młodej Parze spędza sen z powiek. Ile litrów alkoholu na wesele zakupić? Przecież nie może być go zbyt mało, gdyż będzie to równoznaczne z prawdziwą, weselną katastrofą. Oczywiście ilości alkoholu na wesele nie da się jednoznacznie oszacować. Wiele zależy od liczby gości, a także od liczy osób, które ze względu na osobiste przekonania lub choroby tego alkoholu pić nie będą. Wiele zależy również od samego rodzaju alkoholu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku wódki przyjmuje się przelicznik około 0,5 litra na jedną osobę. Wobec tego bardzo łatwo można skalkulować ilość potrzebnych butelek, mnożąc 0,5 litra przez ilość gości weselnych. W przypadku piwa zaś- jeśli to ono będzie głównym alkoholem na weselu- przyjmuje się 1,5 litra na każdego z gości. W ten sam sposób co w przypadku wódki, można więc skalkulować ile butelek lub puszek złotego trunku będzie potrzebne. W przypadku wina sytuacja wygląda dosłownie tak samo jak w przypadku wódki, czyli 0,5 litra na każdego gościa. Niemniej jednak są to wartości orientacyjne i jeśli Młoda Para nie chce martwić się tym, że alkohol na weselu skończy się zbyt szybko, warto zdecydować się na zrobienie nieco większego zapasu i do swoich wyliczeń dodanie około 1,5 litra alkoholu ekstra.
Podobne tematy