Sobotni wieczór, klasyka kinematografii w telewizorze i chłodzący się browarek w lodówce, a może niedzielna wizyta znajomych i obiad na tarasie? Na taką okazję warto znaleźć coś wyjątkowego, coś czym można nasycić podniebienie, coś co idealnie komponuje się z chmielowym trunkiem. Mamy na to odpowiedź, gotowane golonki!
Jak ugotować golonkę?
Wiele osób zastanawia się, jakie potrawy pasują najlepiej do złocistego trunku. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na tradycyjne polskie dania. Klasyka sprawdza się najlepiej w takim wypadku, czy zrobimy pyszną podsmażaną białą kiełbasę z chrzanem czy wątróbkę duszoną w piwie to efekt będzie piorunujący. My natomiast polecamy, aby spróbować postawić na gotowanie golonki. Mięso w takiej formie jest soczyste i smakuje wyśmienicie.
Gotowanie golonki w wywarze warzywnym
Jest kilka różnych opcji na gotowanie golonki. Można to zrobić po prostu w wywarze warzywnym. Część kucharzy gotuje większe ilości rosołu, które w późniejszym czasie wykorzystuje, jako bazę do przygotowywania różnych potraw. Można też tak zrobić w przypadku golonki, wtedy gotowy wywar około 1 litra, zwłaszcza gdy jest mocno esencjonalny, należy rozrzedzić 1 litrem wody i w takim roztworze umieścić nasze mięso. Gotować do uzyskania miękkości, czyli około 2-3 h. Możemy oczywiście przygotować naszą golonkę w wywarze bez wcześniejszej bazy. Wtedy umieszczamy nasze mięso (około 2 kg) w garnku i zalewamy wodą dodajemy marchew, podsmażoną wcześniej cebulę, pora, pietruszkę, seler, ziele angielskie, liście laurowe i doprawiamy według uznania solą i pieprzem. Jeżeli chcemy mocniej podkręcić smak wywaru możemy dodać kostkę rosołową. W takiej formie gotujemy golonkę około 2-3 h aż do uzyskania miękkości.
1 golonka wieprzowa – około 2 kg
1 duża marchewka
1 średnia pietruszka
1/4 średniego selera
1/4 pora (biała część w całości)
1 duża cebula
5 ziaren ziela angielskiego
3 liście laurowe
sól, pieprz i kostka rosołowa według uznania
Gotowanie golonki w piwie
Innym ciekawym rozwiązaniem jest ugotowanie przepysznej potrawy, którą tak dobrze jest smakować wraz z małym zimnym piwkiem, właśnie w… piwie. Przed takim procesem dobrze jest przygotować nasze mięso. Oczywiście umyć i osuszyć, a następnie natrzeć musztardą najlepiej typu ostrego, wyciśniętym lub rozdrobnionym czosnkiem oraz z dodatkiem jałowca. Tak zamarynowaną golonkę odstawiamy do lodówki, najlepiej na całą noc, ale 4-5 h “odpoczynku” powinno być wystarczające, aby mięso przeszło zapachami przypraw. Następnie powtarzamy procedurę, jak w przypadku gotowanej w wywarze warzywnym golonki, czyli zalewamy wodą golonkę, dodajemy marchew, podsmażoną wcześniej cebulę, pora, pietruszkę, seler, ziele angielskie, liście laurowe i doprawiamy według uznania solą i pieprzem. Do tak przygotowanej mikstury dolewamy 1/2 litra piwa i całość gotujemy około 2-3 h, aż do uzyskania odpowiedniej miękkości mięsa.
1 golonka wieprzowa – około 2 kg
2-3 łyżeczki musztardy typu ostrego
2 ziarenka jałowca
2 ząbki czosnku
1/2 litra ciemnego piwa
1 duża marchewka
1 średnia pietruszka
1/4 średniego selera
1/4 pora (biała część w całości)
1 duża cebula
5 ziaren ziela angielskiego
3 liście laurowe
sól, pieprz i kostka rosołowa według uznania
Podsumowanie
Nie ma chyba lepiej dopasowanej potrawy do smaku piwa niż ugotowana golonka. Sprawdzi się w tym wypadku zarówno wersja gotowana w samym wywarze warzywnym czy też wcześniej odpowiednio spreparowane mięso przygotowane w mieszance z ciemnym piwem. Oczywiście, jeżeli nie jesteśmy amatorami napojów alkoholowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować golonkę w piwie bezalkoholowym. Uzyskamy podobny efekt wywaru, w którym nasze mięso będzie się gotowało, a smak potrawy będzie rewelacyjny. Tak przygotowaną golonkę można podawać wraz z pieczonymi lub gotowanymi ziemniakami, zagryzaną ogórkami małosolnymi lub kiszonymi. Mięso można też wykorzystać do chleba, pokroić w plastry i przygotować kanapki np. z tartym chrzanem. Rozwiązań jest na prawdę dużo, a gotowanie golonki to wyśmienity sposób na pyszny obiad lub kolację.
Podobne tematy