Picie piwa – konsekwencje zdrowotne

Piwo

Nie jest tajemnicą, że nadmierne spożywanie alkoholu jest szkodliwe dla ludzkiego ciała. W rzeczywistości zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i przełyku, choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę. Ale czy wiedziałeś, że spożywanie alkoholu jest również związane z niedoborami żywieniowymi i zanikami pamięci? Poniżej wymieniono niektóre z konsekwencji nadmiernego picia alkoholu. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej. Picie piwa zwiększa ryzyko rozwoju tych i innych chorób.

Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie infosenior.pl

Picie piwa zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi

W Wielkiej Brytanii picie dwóch do trzech drinków dziennie znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. U kobiet z 12-procentowym ryzykiem zachorowania w ciągu całego życia, które piją od dwóch do trzech drinków dziennie, ryzyko to wzrasta o 25 procent w porównaniu z osobami niepijącymi. Co więcej, mimo że mammografia zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi o 25%, picie alkoholu całkowicie niweczy tę korzyść.

Chociaż alkohol może nie jest najważniejszą przyczyną raka piersi, w znacznym stopniu przyczynia się do rozwoju innych chorób, w tym wielu form nowotworów. Badania wykazały, że kobiety, które spożywają ponad 10 gramów alkoholu dziennie, są o 34% bardziej zagrożone niż te, które spożywają mniej niż 10 gramów dziennie. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z każdymi dodatkowymi 10 gramami alkoholu dziennie. Tak więc picie piwa zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o około 7% dziennie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), spożywanie alkoholu przyczynia się do 15% ryzyka zachorowania na raka piersi. W USA rak piersi związany z alkoholem odbiera życie dwa razy większej liczbie kobiet niż pijani kierowcy. Kobiety mogą jednak kontrolować swoje spożycie alkoholu i ograniczać je, by choroba ta ich nie dotknęła. WHO zaleca ograniczanie spożycia alkoholu, by zapobiegać nowotworom. Jeśli chodzi o alkohol, to im niższa jego zawartość, tym lepiej.

Zwiększa on ryzyko zachorowania na raka przełyku

Wpływ alkoholu i palenia tytoniu to dwa główne czynniki ryzyka raka przełyku, a badania pokazują, że oba zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku z zależnością dawka-odpowiedź. Jednak spożywanie alkoholu w małych ilościach nie jest szkodliwe, co sugerują dwa populacyjne badania kliniczno-kontrolne.

Alkohol zawiera etanol, który jest związkiem uszkadzającym komórki jamy ustnej i gardła. Alkohol sprzyja także rozwojowi czynników rakotwórczych charakterystycznych dla tytoniu, a także penetracji błony śluzowej przełyku. Obfite picie alkoholu jest związane z niedoborami żywieniowymi, a alkohol może też powodować raka. Różne metabolity znajdujące się w napojach alkoholowych również przyczyniają się do rozwoju raka.

Jednak badania nie rozstrzygnęły jeszcze, czy umiarkowane lub ciężkie picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. O ile umiarkowane picie alkoholu ma minimalny związek z rakiem przełyku, o tyle duże spożycie alkoholu zwiększa to ryzyko pięciokrotnie. Nawet niewielkie ograniczenie spożycia alkoholu może przynieść korzyści zdrowotne i zmotywować do dalszej redukcji. Dopóki dana osoba ma standardową wielkość drinka, może ograniczyć liczbę wypijanych napojów. Ponadto picie napojów bezalkoholowych to kolejny sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka przełyku.

Czytaj również:   Czym jest Warszawski festiwal piwa organizowany w Polsce

Zwiększa ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych

O ile umiarkowane picie alkoholu przynosi pewne korzyści zdrowotne, o tyle jego duże spożycie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Istnieje kilka badań, które pokazują wpływ alkoholu na układ sercowo-naczyniowy, w tym ostatnie badanie, w którym przeanalizowano 23 badania z udziałem 29 457 uczestników. Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia wielu rodzajów chorób serca, ale nie jest jedynym czynnikiem ryzyka. Duże spożycie alkoholu jest również związane z podwyższonym ryzykiem otyłości i cukrzycy.

Umiarkowane spożycie alkoholu wiąże się z mniejszą liczbą zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym zawału serca, udaru mózgu i dławicy piersiowej. Efekt ten nie był jednak widoczny u osób niepijących. Osoby, które spożywały 6 gramów alkoholu dziennie, miały niższe ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych. Umiarkowane spożywanie alkoholu nie jest jednak pozbawione zagrożeń dla zdrowia. Wysokie spożycie alkoholu może pogorszyć stan układu sercowo-naczyniowego i doprowadzić do zawałów serca, udarów mózgu i dławicy piersiowej.

Zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę

Picie piwa może zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę, ale wiele badań wskazuje na coś wręcz przeciwnego. Chociaż średnia ilość alkoholu spożywanego tygodniowo to 14 jednostek (co odpowiada sześciu kuflom piwa o średniej mocy lub 10 małym kieliszkom wina), niektórzy ludzie piją więcej, zwiększając ryzyko zachorowania na cukrzycę. American Heart Association zaleca picie nie więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo. Regularne picie wina, napojów spirytusowych lub piwa również ma związek ze zmniejszonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę.

Chociaż ryzyko zachorowania na cukrzycę jest zwiększone, nie ma specyficznego dla alkoholu czynnika wyzwalającego. Ostatnie badania przeprowadzone wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych wykazały, że umiarkowane picie piwa wiąże się z mniejszym ryzykiem cukrzycy niż picie alkoholu w dużych ilościach. Umiarkowane spożycie wina, piwa i likieru nie było związane z wyższym ryzykiem cukrzycy. Natomiast intensywne picie alkoholu wiązało się z większym ryzykiem cukrzycy niż w przypadku osób pijących umiarkowanie lub mało. Należy zauważyć, że badania te nie były prowadzone na osobach spożywających duże ilości alkoholu.

Podobne tematy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back To Top